Duyurular

VATAN OFSET SERTİFİKALI SOFT PROOF’A GEÇTİ

Sayın Müşterimiz,

Vatan Ofset her baskı makinesinin kumanda masasına entegre ettiği yüksek çözünürlüklü LaCie 724 renkli proof (prova) monitörlerle, ISO standardına bağlı olarak, soft proof (ekran prova) uygulamasına geçti.

Bugüne kadar makine başındaki baskı ustası bastığı işin (renklerin) doğruluğunu ancak müşteri tarafından matbaaya gönderilmiş bir hard proof (basılmış prova) vasıtasıyla yapabiliyordu. Ancak çoğu zaman norm dışı üretilmiş bu provalar renk doğruluğu konusunda esas baskıya bir örnek teşkil etmiyordu ve sadece görsel bir aksesuar olarak kalıyordu.

Baskı kalitesinde her zaman ISO 12647-2 ofset baskı normunu hedef olarak seçen  Vatan Ofset, provalarda da bir ilki gerçekleştirerek ISO normu çerçevesinde ‘Certified Soft Proofing’ sistemine, yani ilgili ISO normuna uygun sertifikalı ekran provasına geçmiştir. Makine ustası bundan böyle renk ayarlarında kalibrasyonlu,

ISO 12647–2 normuna uygun ekran görüntüsünü temel alacaktır.

LaCie prova monitöründe baskı neticesi, Vatan Ofset’in de üyesi olduğu, FOGRA Enstitüsü tarafından oluşturulmuş standart profillerle simüle edilmektedir. Dolasıyla prova ile esas baskı arası uyum sağlanmaktadır.

Müşteri tarafından gönderilen muhtelif ‘renkli çıktılar’ renk ayarında dikkate alınmayacaktır.

Bilgilerinize Sunarım.